sl1 sl2 sl3

«Букрек» представить Кобилянську першим томом на ХХ Форумі видавців

27 листопада 2013 року виповнюється 150 років від дня народження української письменниці Ольги Юліанівни Кобилянської (1863–1942).

Міністерство культури України оголосило 2013-й Роком Ольги Кобилянської. Оголосило і, очевидно, забуло. Щоб рік не пропав намарне, видавничий дім «Букрек» спільно з кафедрою української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та Чернівецьким літературно-меморіальним музеєм Ольги Кобилянської не лише запланували видання 10-томного зібрання творів, а й випускають перші два томи до ювілею письменниці. Упорядник і редактор доктор філологічних наук Володимир Антофійчук упевнений, що десятитомник відкриє сучасному читачеві нову Кобилянську, позбавлену вибірковості та ідеологічних нашарувань. Адже минуло довгих 50 років відтоді, як виходило п’ятитомне видання її творів.

- Це найповніше зібрання творів Ольги Кобилянської, яке містить художню прозу, літературно-критичні статті, публіцистику, спогади, автобіографії, щоденник, переклади, листи. До видання увійшли також начерки та фрагменти незавершених творів, - повідомив Володимир Антофійчук. - Зібрання творів у десяти томах поповнено й розширено творами, які раніше не входили до багатотомних видань, а також тими, що взагалі не публікувалися. Водночас до видання не введено публіцистичні твори 1940–1941 рр.,  сфабриковані й приписувані письменниці радянськими ідеологами. Їх неавтентичність доведено науково.

Тексти творів звірено за автографами, першодруками та іншими авторитетними прижиттєвими публікаціями.

Директор видавничого дому «Букрек» Дарина Максимець наголошує:

-       Перший том побачив світ завдяки фінансовій підтримці Чернівецької обласної адміністрації та Чернівецької обласної ради. Крім них, нас не підтримала жодна інстанція чи фонд, хоч ми куди тільки не зверталися. Звертали увагу і на європейськість творчості нашої землячки, адже, як резюмує академік Іван Дзюба, «в українській літературі Ольга Кобилянська – одна з найбільше пов’язаних з європейським літературним процесом».

«Саме їй, - акцентує  у передмові до видання кандидат філологічних наук, доцент ЧНУ Світлана Кирилюк, - випало на долю задати тон українському модернізмові в різних його варіантах.  Її проза – від ранньої “Природи”  й до пізнішого в часі роману “Апостол черні” – розгортає цілий ряд проблемних рівнів, які стосуються кшталтування людини загалом і національної особистості зокрема, пропонуючи власну індивідуальну філософію в рамках світу, що модернізується. Письменниця запропонувала власний варіант системи лірико-філософських сутностей, звернувшись до проблеми кризи індивідуальної та суспільної свідомості».

Презентація першого тому творів Ольги Кобилянської відбудеться в рамках ХХ Форуму видавців у Львові у бібліотеці ім. Василя Стефаника 13 вересня 2013 о 14 годині.